Kemijski Piling Lica: Iskustva, Vrste i Saveti
Sve što treba da znate o kemijskom pilingu lica - iskustva, vrste, postupak, oporavak i rezultati. Pročitajte savete pre nego što odlučite da uradite piling.
Kemijski Piling Lica: Iskustva, Vrste i Saveti
U poslednje vreme, kemijski piling lica postaje sve popularniji tretman u svetu kozmetičkih i dermatoloških procedura. Mnoge žene i muškarci posežu za ovim tretmanom kako bi rešili probleme poput akni, ožiljaka, hiperpigmentacije ili jednostavno želeći svetliju i glatkiju kožu. Ali šta tačno očekivati od kemijskog pilinga? Da li je bolno? Koliko traje oporavak? U ovom članku, podelićemo iskustva, savete i sve što treba da znate pre nego što se odlučite za ovaj tretman.
Šta je Kemijski Piling?
Kemijski piling je dermatološki tretman koji koristi različite vrste kiselina kako bi se odstranio površinski sloj kože, stimulisala regeneracija novih ćelija i poboljšala tekstura kože. Postoje različiti tipovi pilinga, od blažih do intenzivnijih, a izbor zavisi od stanja kože i željenih rezultata.
Vrste Kemijskog Pilinga
Kemijski pilingovi se dele prema dubini delovanja i vrsti kiselina koje se koriste:
1. Piling sa Voćnim Kiselinama (AHA)
Najblaži oblik pilinga, koji koristi glikolnu, mlečnu ili druge prirodne kiseline. Pogodan je za svakodnevnu negu i blago osvežavanje kože. Rezultati su vidljivi nakon više tretmana.
2. TCA Piling (Trihlorosirćetna Kiselinа)
Srednje intenzivan piling koji deluje dublje u kožu, uklanja ožiljke od akni, melazmu i blage bore. Zahteva nekoliko dana oporavka.
3. Fenolni Piling
Najjači oblik pilinga koji se koristi za duboke bore i ožiljke. Zahteva duži oporavak i izvodi se isključivo kod plastičnih hirurga.
Kako Izgleda Tretman?
Nakon čišćenja lica, lekar ili kozmetičar nanosi kiseline na kožu. Osećaj peckanja i pečenja je normalan, ali medicinska sestra obično hladi kožu tokom postupka. Nakon neutralizacije, koža postaje crvena i osetljiva, a sledećih dana dolazi do ljuštenja.
Iskustva sa Kemijskim Pilingom
Mnoge osobe koje su probale kemijski piling dele svoja iskustva:
- Prvi dan: Koža je crvena, osetljiva i zategnuta, slično opekotinama od sunca.
- 2-3 dana: Počinje ljuštenje, koža može biti natečena.
- Nakon 7 dana: Nova koža je glatka, blistava i bez nedostataka.
Koliko Traju Rezultati?
Rezultati zavise od vrste pilinga. Blaži pilingovi zahtevaju redovno održavanje, dok TCA i fenolni pilingovi mogu trajati i do dve godine.
Najčešća Pitanja
Da li je Kemijski Piling Bolan?
Osećaj peckanja i pečenja je prisutan, ali podnošljiv. Može se primeniti lokalna anestezija za jače pilingove.
Da li je Sigurno Raditi Piling Leti?
Ne preporučuje se zbog rizika od hiperpigmentacije. Idealno vreme je jesen i zima.
Koliko Košta Kemijski Piling?
Cene variraju od 50 do 300 evra, u zavisnosti od vrste pilinga i klinike.
Zaključak
Kemijski piling može biti odlično rešenje za probleme sa kožom, ali zahteva pažljiv izbor stručnjaka i pravilnu negu nakon tretmana. Ako razmišljate o ovom zahvatu, konsultujte se sa dermatologom kako biste odabrali najbolju opciju za vaš tip kože.